Elektrośmieciarka zabierze Twoją starą lodówkę, pralkę i telewizor. Za darmo

Wielu wrocławian zapewne zastanawia się w jaki sposób łatwo i bez dodatkowych kosztów pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Od grudnia problemem elektroodpadów w mieście zajmuje się specjalna elekrtośmieciarka. Wystarczy jeden telefon, żeby załatwić sprawę w duchu ekologii, nie płacąc przy tym nawet złotówki.

We Wrocławiu, tak jak w innych miastach, co jakiś czas organizowanę są zbiórki elektorodpadów. Ale ich terminy nie zawsze pokrywają się z datą wymiany starej lodówki czy pralki. – Podobnie jak w przypadku przygotowanych przez gminę specjalnych punków zbiórki (tzw. PSZOKów) czy możliwości pozostawienia sprzętu w sklepie i serwisie – problemem jest przewiezienie go na miejsce – tłumaczy Katarzyna Ombach, inicjatorka projektu „Elektrośmieciarka”.

To fakt. Zużyty sprzęt zajmuje sporo miejsca, może ważyć kilkadziesiąt kilogramów, w dodatku często jest nieporęczny i rzadko mieści się do samochodu osobowego.

– Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez stowarzyszenie ElektroOdzysk aż 95 proc. polskich gospodarstw domowych oczekiwałoby, że sklep odbierze od nich zużyty sprzęt AGD nieodpłatnie, z domu, w momencie dostawy nowych urządzeń. Niestety nie jest to standardem. Obecnie sklep ma co prawda obowiązek przyjąć od nas sprzęt nieodpłatnie, ale usługa transportowa może już kosztować i to sporo – dodaje Ombach. Zwykle za taką usługę trzeba zapłacić od 30 do 50 złotych.

Dla wielu osób to zbyt dużo. Dlatego prawie 30 proc. elektrośmieci trafia na śmietnik przed blok albo na dzikie wysypiska. Ale tak wcale być nie musi – teraz można pozbyć się starej lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora bez wychodzenia z domu – i to całkowicie za darmo.

Aby skorzystać z bezpłatnej usługi wystarczy zadzwonić pod numer 12 292 66 66 i umówić się na odbiór sprzętu. – Można też wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieciarka.pl a pracownik firmy oddzwoni, aby ustalić szczegóły odbioru. Zgłosić można co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) albo jedną sztukę sprzętu średniej wielkości lub łącznie 15 kg mniejszych urządzeń – wyjaśnia Ombach.

Wiadomo, że w budynkach bez windy, za zniesienie sprzętu po schodach również nie trzeba płacić. Każdy, kto zdecyduje się na pozbycie swoich elektrogratów właśnie w ten sposób, otrzyma jeszcze drobny upominek – może to być na przykład torba ekologiczna.

Zabrane z domów elektroodpady trafią do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE w Bolęcinie. – Zakład wyposażony jest w linię technologiczną, przetwarzającą między innymi urządzenia chłodnicze, która posiada moduł do wychwytu freonów, cyklopentanu i izobutanu. Linia ta spełnia najsurowsze wymagania unijne w zakresie emisji gazów pochodzących z instalacji chłodniczych – podkreśla Ombach.

Źródło:
Tomasz Pajączek Dziennikarz Onetu [onet.pl/Wiadomości Regionalne Wrocław]

1 reply
  1. Sąsiad II says:

    Ten pomysł uważam za bardzo trafiony- może w końcu przed wiatami śmietnikowymi na naszym osiedlu , znikną nam „czasowe skupy złomu” czyli pralki, kuchenki i tym podobne. Bo czasami jest tego zatrzęsienie.
    Może warto zrobić tabliczkę z nr telefonu do tej firmy i powiesić ją na wiatach śmietnikowych w okolicy.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz